پیچ و رولپلاک نما

پیچ و رولپلاک نما
قبل از اینکه راجب پیچ و رولپلاک نمای ساختمان صحبت کنیم،ابتدا راجب انواع سنگ نما و علت ریزش نما و نحوه اقدام صحیح برای این عمل خدمتتان گفته می شود؛در ادامه به موضع اصلی که اصلا پیچ و روپلاک نما ساختمان چیست؟و علت ریزش سنگ نما چه می باشد می پردازیم؛ و در آخر نحوه اجرا و مراحل پیچ و رولپلاک سنگ نما ، قیمت پیچ و رولپلاک نما ،موارد مهم در اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان و اشتباهات هنگام اجرای پیچ و رولپلاک نما و یک جمع بندی کلی از مطالب بیان می شود.
در این مقاله میخوانید(فهرست دسترسی سریع)

قبل از اینکه خدمات پیچ و رولپلاک را خدمتتان توضیح دهیم باید بدانید که سنگ‌های به کار رفته در نمای ساختمان اعم از سرامیک، گرانیت، در برخی موارد تراورتن و سنگهای دیگر مصرفی در نمای ساختمان‌ها به دلیل وزن زیاد و قدرت چسبندگی کمی که با ساختمان دارند (به علت جذب کم مواد سیمانی) پس از مدتی از اجرایی شدنشان روی نما لق (شل) می‌شوند؛ و حالت سکون خود را از دست می‌دهند؛ و امکان سقوط آن بسیار بالا است و ممکن است با سقوط یک سنگ، سنگ‌های دیگر هم ردیف نیز از جای خود در بیایند و سقوط کنند.

در این مواقع بهترین و سریع‌ترین راه برای جلوگیری از ریزش سنگ نما استفاده از خدمات پیچ و رولپلاک است که در زیر به صورت کامل خدمتتان توضیح خواهیم داد.

پیچ و رولپلاک سنگ نما چیست؟

پیچ و رولپلاک سنگ نما به صورت عامیانه به اقدامی که روی سنگ نمای لق ساختمان به وسیله پیچ و رولپلاک جهت سکون سنگ روی نما انجام می شود گفته می شود.

سقوط یک سنگ از ساختمان ممکن است علاوه بر زشت دیده شدن نمای ساختمان،خطرات ناگوار جانی و مالی زیادی برای مردم و عابرین و ساکنین را در پی داشته باشد که هیچگاه جبران پذیر نیست،پس اهمیت پیچ و رولپلاک کردن نمای ساختمان بسیار بالاست.و می توان با هزینه و مبلغ منصفانه و کم تر،از خطر ریزش و شکستن سنگ ها جلوگیری به عمل آورد.

پیچ و رولپلاک سنگ

علت ریزش سنگ نما

ریزش سنگ نما به دلایل مختلفی می باشد که در ذیل ذکر می کنیم.

 1. یکی از این دلایل اجرای سنگ نما توسط افراد فاقد آموزش دیده
 2. در دما زیر صفر درجه زمستان،آبی که در داخل خلل و خرج و یا پشت سنگ نما نفوذ می کند،منجمد می شود و باعث ایجاد ترک های عمده ای در سنگ می شود که به مرور زمان این ترک ها زیاد می شوند و موجب افتادن سنگ می شوند

زمانی که کارفرما با تیم کاری ما تماس می گیرد.افراد با تجربه و متخصص ما پس از توافق کردن با کارفرما در محل حاظر شده و نمای ساختمان را مورد بررسی قرار می دهند و میزان پیچ مصرفی و جنس پیچ مورد نیاز را مشخص می کنند و با برآورد قیمت پیچ و رولپلاک سنگ،این موضوع را در اختیار کارفرما قرار می دهند تا با توافق طرفین بدون فوت وقت کار آغاز شود.

نحوه اجرا و مراحل پیچ و رولپلاک سنگ نما:

 1. در اولین مرحله سنگ نمای ساختمان مورد بررسی قرار می گیرد؛تا محاسبه شود چه مقدار ابعاد و اندازه پیچ و مصالح مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. با دریل مخصوص سنگ را سوراخ کرده و بدون ضربه وارد سنگ شده و به بتن پشتی می رسد.
 3. بعد رولپلاک را همراه پیچ۶یا۷سانتی متری و واشر داخل سوراخ مربوط قرار می دهیم؛و با چکش ضربه زده می شود تا به داخل رود و در جای خودش کاملا سفت گردد؛بدین صورت که در هر ۵۰سانتی متر از سنگ نمای ساختمان یک پیچ۶الی۷سانتی گالوانیزه نصب می گردد؛و اگر سنگ نمای ساختمان ۵۰سانت به بالا باشد،به ازای هر ۴۰سانت یک پیچ ۶سانتی متری گالوانیزه نصب می گردد؛و اگر کمتر از ۵۰سانتی متر باشد به هر سنگ۲پیچ ۶سانتی متری گالوانیزه نصب می شود مانند ستون ها و قاب دور پنجره ها
 4. پس از آن با پیچ بند مخصوص پیچ را همراه با رولپلاک داخل سنگ سفت کرده
 5. و در مرحله آخر در صورت توافق کارفرما روی پیچ را با بتونه همرنگ سنگ می پوشانیم.
پیچ و رولپلاک سنگ نما

قیمت پیچ و رولپلاک نما

سوالی که بیشتر از کارفرماها از ما می پرسند راجب قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نما می باشد.

در جواب باید گفت که در تعیین  قیمت پیچ و رولپلاک عوامل زیادی تاثیر گذار است؛از جمله:ابعاد سنگ،ارتفاع ساختمان،استفاده از قابلیت دسترسی با طناب یا داربست برای اجرای کار،شدت خرابی(شکستگی) و نوع سنگ از لحاظ سفتی و سختی و کیفیت به طور معمول از۳۰۰۰تومان تا۵۰۰۰ می باشد.

موارد مهم در اجرای پیچ و رولپلاک نمای ساختمان:

 1. پیچ مصرفی در نما ترجیحا باید پیچ گالوانیزه۶سانتی متری ضد آب و دارای لبه بزگتر نسبت به پیچ های دیگر باشد.
 2. رولپلاک مخصوص سنگ که دارای واشر  در ابتدا و در قسمت باز شونده که به منظور باز شدن هنگام سفت کردن پیچ می باشد.
 3. رنگ بتونه یا رنگ پیچ که به منظور پوشاندن و همسان کردن با سنگ نما می باشد همرنگ باشد.
 4. رنگ روی پیچ برای نماهای با سنگ مرمر و گرانیت کاربرد دارد.
 5. بتونه برای نماهای دارای سنگ تراورتن یا گرانیت بیشتر کاربرد دارد.
 6. استفاده از مته مناسب که برای پیچ۶سانتی متر کاربرد بیشتر دارد.

انجام خدمات پیچ و رولپلاک می بایست توسط افراد آموزش دیده صورت پذیرد.در خدمات پیچ و رولپلاک برخی افراد به صورت اشتباه انجام می دهند که در زیر خدمتتان ذکر می نماییم.

پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان

اشتباهات رایج هنگام پیچ و رولپلاک سنگ نما

 • کم زدن پیچ به هنگام پیچ و رولپلاک سنگ نما
 • توجه نکردن و پیچ کردن قسمت هایی از سنگ که دارای ترک و رگه می باشند.
 • نداشتن طناب حمایت(طناب دوم)به هنگام فرود
 • استفاده از چکش به جای دریل پیچ بند برای بستن پیچ
  نداشتن بیمه مسئولیت مدنی
 • بعضا دیده شده که افراد سودجو اقدام به نزدن پیچ کرده و فقط علامتی با دریل روی سنگ ایجاد می نمایند که ثابت کنند که سنگ را پیچ کرده اند.
 • استفاده از بتونه غیر همرنگ بر روی پیچ که باعث بد دیده شدن نما بعد از پیچ و رولپلاک نما می شود

جمع بندی

انجام عملیات پیچ و رولپلاک باتوجه به مهارت شخصی راپل کار در اجرای هرچه بهتره کار تاثیر بسیاری در کیفیت کار دارد؛و راپل کار باید تمام موارد ذکر شده را رعایت نماید. در این راستا مجموعه کارفراز به منظور اجرای خدمات پیچ و رولپلاک نما و نماشویی و کار در ارتفاع(راپل)به وسیله سیستم دسترسی با طناب(ROPE ACCESS)و بدون داربست و عملیات کفسابی  با دستگاه های بروز آماده ارائه خدمات در تمام نقاط کشور می باشد.

جهت مشاوره رایگان از طریق راه های ارتباطی با ما در ارتباط باشید.انجام عملیات پیچ و رولپلاک باتوجه به مهارت شخصی راپل کار در اجرای هرچه بهتره کار تاثیر بسیاری در کیفیت کار دارد؛و راپل کار باید تمام موارد ذکر شده را رعایت نماید. در این راستا مجموعه کارفراز به منظور اجرای خدمات پیچ و رولپلاک نما و نماشویی و کار در ارتفاع(راپل)به وسیله سیستم دسترسی با طناب(ROPE ACCESS)و بدون داربست و عملیات کفسابی  با دستگاه های بروز آماده ارائه خدمات در تمام نقاط کشور می باشد.جهت مشاوره رایگان از طریق راه های ارتباطی با ما در ارتباط باشید.

لطفا امتیاز خود را برای این مقاله ثبت کنید.

5/5

لطفا مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Telegram
WhatsApp
Print

ثبت درخواست مشاوره

لطفا جهت دریافت مشاوره اختصاصی برای پروژه های خود و یا هرگونه سوال ، فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان شرکت با شما تماس بگیرند.

این مقالات را هم بخوانید!

راه های ارتباطی

جهت ارتباط با کارشناسان ما از طریق راه های ارتباطی زیر اقدام نمایید.